Ek Tercihler Ne Zaman Yapılacak?

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) ek tercih işlemleri için öğrencilerin heyecanlı bekleyişi sürüyor.
28 Ağustos – 1 Eylül tarihleri arasında YKS tercih sonuçlarına göre yerleştiği üniversitelere kayıtlarını yaptıran öğrenciler, bu süreci tamamlamanın mutluluğunu yaşıyorlar.

Ancak ilk tercihlerde yerleşemeyen öğrenciler, şimdi YKS ek tercihlerin başlamasını dört gözle bekliyorlar. Tarihi ise merak konusu? Öncesinde kısaca ek tercih bilgisi verelim.

Ek tercihten kimler yararlanabilecek?

Merkezi Yerleştirme tercihleri ardından herhangi bir Yükseköğretim Kurumuna yerleşmemiş veya Merkezi Yerleştirme Tercih hakkı olduğu halde tercih yapmamış adaylar Ek Tercih hakkını kullanabilecek.

Tercih edilen bölümlerin yanlarında puanları varsa, tercihlerimize yazabilmemiz için puanımızdan küçük olması gerekmektedir. Taban başarı sırası koşulu olan bölümlerde puan olmasa da başarı sırası şartı devam etmektedir.

Geçmiş Yıllara Göre ÖSYM Tercih ve Kayıt Takvimi

11-15 Eylül tarihlerinde yapılacağını düşündüğüm Ek Tercihlerin,
Yerleştirme Sonuçlarının ise 21 Eylül saat 13:30 da açıklanacağını tahmin etmekteyim.
Ayrıca ek yerleştirme sonucunda ek kayıtların yapılacağı tarihlerin 24-29 Eylül olmasını bekliyorum.

Gökhan Rıza Şinel (tahminidir)

Unutmadan hatırlatalım;
Ek yerleştirme tercih ücreti 50,00 TL’dir. Tercih yapan adaylardan ek yerleştirme ücretini yatırmayanların ek yerleştirme için yapmış oldukları tercihleri geçersiz sayılacak ve yerleştirme işlemine dahil edilmeyecektir.

Yatırılan yerleştirme ücretleri her ne sebeple olursa olsun iade edilmeyecek ve devredilmeyecektir. ÖSYM şehit eşi, şehit çocuğu, gazi, gazi eşi ile gazi çocuklarından ek yerleştirme ücreti almayacaktır.

Bir yanıt yazın

Başa dön